Ekonomické zhodnocení týdne - 25.4.2016

Co se událo minulý týden a jaký to mělo vliv na ekonomiku?

ECB s novinkami nepřišla

ECB v souladu s očekáváním nepřišla na svém zasedání v minulém týdnu s žádnými zásadními novinkami. Evropští centrální bankéři i nadále vyčkávají, jak se jim projeví zatím poslední, poměrně masivní uvolnění monetární politiky v datech. ECB potřebuje nejen první data, ale hlavně určitou délku časové řady, která by naznačila, kam směřují trendy, nastartované navýšením objemu nákupů cenných papírů a snížení úrokových sazeb. Jinak by ekonomiku euro zóny řídila v podstatě poslepu.

Překvapením však bylo, že se Mario Draghi nepokoušel korigovat svá slova o tom, že sazby nemohou jít výrazně níže a tedy v podstatě naznačil, že považuje úrokové sazby za vyčerpaný nástroj. 

Deflační tlaky v české ekonomice sílí

Deflační tlaky v ČR pokračují v posilování. Domácí index cen průmyslových výrobců zrychluje tempo poklesu z -4,0 % na -4,5 % a překonávají očekávání trhu na -4,3 %. Index cen průmyslových výrobců měří změnu průměrné ceny, za kterou prodávají výrobci svou produkci prvními článku v dodavatelském řetězci. Klesá-li index, klesá i cena a tedy posilují deflační tlaky.

Rakousko vydýchává první kolo prezidentských voleb

Rakousko je už od pondělního rána vzrušeno výsledkem prvního kola prezidentských voleb. V nich vyhrál Norbert Hofer, kandidát Svobodné strany Rakouska. Ze strany médií je považován výsledek za překvapivý a skandální, pro mnohé, kteří si pamatují na velmi solidní výsledky Jörga Haidera, až takovým překvapením není. Hofer je vesměs médii označován za pravicového populistu, vezoucího se na vlně migrantské otázky.

V druhém kole bude mít Hofer velmi těžkou pozici. Současná koalice, jejíž kandidáti se v součtu nedostali ani na 25 %, troubí na poplach a ani druhý účastník druhého kola, exZelený Alexander van der Bellen, není vůči Hoferovi zrovna velkorysý. Nechal se dokonce slyšet, že pokud bude zvolen prezidentem, nebude ochoten pověřit Hofera sestavením vlády, i kdyby Hoferova strana vyhrála volby s velkým náskokem. Druhé kolo je vypsáno na 22. května a Hofera čeká velmi těžký boj, který by se dal shrnout jako „Proti všem“.

Situace v regionu střední Evropy se tak i nadále vyvíjí velmi podobným směrem. Po úspěchu Viktora Orbána v Maďarsku a strany Právo a spravedlnost v Polsku jsou Poláci jen krůček od posílení nacionálně laděných stran.

Výhled

USA očekávají zpomalení tempa růstu HDP (28.4.2016)

Ne zrovna hvězdný výsledek čekají trhy od amerického HDP v Q1 2016. Nejčastěji se očekává, že první odhady se budou pohybovat kolem růstu o 0,7 – 0,8 %, což je po už tak hubených 1,4 % za Q4 2015 ještě tristnější výsledek. Jak se na něho bude dívat americká centrální banka, se budeme moci podívat už den před oficiálním zveřejněním dat.

Zasedání americké centrální banky (27.4.2016)

Zasedání americké centrální banky bude tentokrát velmi ostře sledováno a bude hlavní zprávou tohoto týdne. Trhy na něm sice příliš se zvyšováním sazeb nepočítají, jejich pozornost je ale upřena k úvaze, jestli se dočkáme nějakého jasnějšího náznaku, kdy by sazby růst mohly. Jako pravděpodobný se momentálně jeví červnový termín. Překážkou jsou ale stále přetrvávající problémy v Číně a také očekávaný propad tempa růstu HDP.

Pokud by se FED ke zvyšování sazeb nerozhoupal ani v dubnu, ani v červnu, ať už z jakéhokoliv důvodu, další zvyšování sazeb by se mu hodně odložilo. V létě se sazby kvůli dovoleným spíše nechávají beze změny a na podzim jsou v USA vypsány prezidentské volby, které by se měly odehrát, už z podstaty, bez zásadních změn v monetární politice centrální banky.

Okomentovat


Security code
Obnovit