Ekonomické zhodnocení týdne - 16.5.2016

Co se událo minulý týden a jaký to mělo vliv na ekonomiku?

ČNB zná už nové členy bankovní rady

ČNB má už jasno, jak bude vypadat její bankovní rada. S tím, že novým guvernérm ČNB bude Jiří Rusnok, už byly trhy více čí méně oficiálně seznámeny už v minulosti. V pondělí ale byla oznámena zbylá dvě jména. Prvním novým členem bankovní rady bude Rusnokův kolega z ING Bank, Vojtěch Benda, druhým jeho kolegou pak bude opět veterán z ING bank, Tomáš Nidetzký.

Z pohledu klasického rozdělení centrálních bankéřů na jestřáby (zastánce utažené monetární politiky) a holubice (zastánce uvolněné monetární politiky) by se dal Vojtěch Benda, jako kritik intervencí, zařadit spíše mezi jestřáby, názory Tomáše Nidetzkého nejsou zatím příliš známy. Dá se ale očekávat, že zastánci intervencí (tedy holubice) budou i nadále v převaze.

Podnikové objednávky rostou v Německu nad očekávání

Podnikové objednávky v Německu minulý týden naznačily, jak to bude mít koruna těžké při oslabování. Přestože jsme se dočkali slabšího výkonu průmyslu v ČR, naděje na zlepšení jsou na obzoru. Trhy počítaly s růstem podnikových objednávek v Německu o 0,7 %, trhy však dodaly podstatně lepší data. Nové podnikové objednávky rostou u našeho hlavního exportního partnera o 1,9 %.

Výhled

Český HDP čeká zřejmě zpomalení tempa růstu

Dlouho omílané očekávání zpomalení tempa růstu domácího HDP v Q1 by se mělo stát realitou. Trhy na úterním zveřejnění očekávají zpomalení meziročního tempa růstu HDP za Q1 z +4,0 % na +2,5 %.

Inflace v USA bude i nadále ukazovat na možnost růstu sazeb

Americká inflace by měla i nadále být jedním z faktorů, který bude naznačovat, zda by FED měl sazby zvýšit. Trhy očekávají, že inflace zůstane nad inflačním cílem FEDu, počítají však s oslabením v meziročním srovnání z 2,2 % na 2,1 %. Opačným směrem by se měla vydat inflace v meziměsíčním srovnání, tedy z +0,1 % na +0,2 %.

Trh práce v USA snad složí reparát

Americký trh práce čeká (snad) reparát ze slabých hodnot, které přišly minulý týden. Pravidelný týdenní počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti hlásí, že jejich počet rostl až těsně pod 300 tis., na 294 tis. Z nich by měl počet klesnout na 275 tis. Pokud však počet zůstane vysoký, dolar se dostane pod tlak a mohl by ztrácet.

Okomentovat


Security code
Obnovit