USA ztratily víru v budoucnost – co to znamená pro nás?

Trhy za poslední týden dostaly pěkných pár pohlavků, některé z nich na první pohled vypadaly jako dobré zprávy. V USA se, zdá se, kupí oblaka.

Prvním problémem byla data ISM ve službách  i průmyslu. Indexy nákupních manažerů zpravidla podávají poměrně jasný obrázek o výhledu v průmyslu nebo službách a když americký ISM klesl ze 49,1 bodu na 47,8 bodu, úplně mimo očekávaných 50,4 bodu, bylo to pro trhy nepříjemné procitnutí.

Nejde ani tak o míru poklesu jako takovou, zde hraje roli psychologie, neboť trhy doufaly, že návratem nad 50 bodů bude index opět v optimistickém pásmu a potvrdí vyhlídky na solidní růst ekonomiky, která zažívá nejdelší konjunkturu v historii. To se ale nestalo a pokles do pesimistického pásma naznačuje, že nálada v průmyslu klesá.

Velmi podobný obrázek pak podal ISM ve službách. Ten se sice drží nad 50 body, ale jeho pokles z 56,4 bodu na 52,6 bodu ukázal, že ani nálada v průmyslu nemusí být nepotopitelná.

Další ranou, která ale na první pohled vypadala jako dobrá zpráva, byl trh práce. V pátek se trhy v USA dočkaly poklesu míry nezaměstnanosti na 50leté minimum, na 3,5 %. To by na první pohled bylo dobrou zprávou, ale třeba vidět data v širším kontextu – růst mezd v YoY porovnání nejslabší za posledních 12 měsíců a MoM stagnace naznačují, že USA jsou za vrcholem a odsud už vede jen jedna cesta – dolů.Nemusí být až tak strmá – FED má ještě nějaké náboje, ale současná výše sazeb není dostatečná k tomu, aby umožnila výraznější prodloužení konjunktury a nekonvenční nástroje monetární politiky se začínají zdát nevyhnutelné.

Trhy na základě těchto dat promítly další snížení sazeb a budou čekat na to, jak se k situaci postaví šéf FEDu Jerome Powell. Toho čeká 30. října zasedání, na němž momentálně trhy promítají cca 75 % pravděpodobnost snížení sazeb, přestože na posledním zasedání bylo jasně řečeno, že toto bylo na dlouhou dobu poslední snížení.

Výhled pro eurodolar se tak, zdá se, posouvá. Trhy počítaly s poměrně pomalým poklesem sazeb v USA, ale pokud by se ukázalo, že americká ekonomika není v nejlepší kondici a její možnosti růstu se zmenšují, FED bude sazby snižovat rychleji, a to by znamenalo tlak na oslabení dolaru.

Zároveň s oslabením dolaru by, velmi pravděpodobně, na nějakou dobu posilovala i koruna, neboť naše výše sazeb by trhy lákala do investic – přesně do doby, kdy by o růstu sazeb začala mluvit i ČNB. Pak by korunu čekalo velmi rychlé oslabení, s pevným stropem na 27,00. 

Okomentovat


Security code
Obnovit