Vazníková střecha je oblíbeným řešením zastřešení staveb

Jaké řešení využít pro konstrukci šikmé střechy? Klasický krov, nebo vazníky? Shodneme se na tom, že střecha je na každém domě velice důležitá, bez ní by budova a její interiér nebyly chráněny před povětrnostními vlivy. Je tedy důležité se správně rozhodnout.

Jestliže uvažujete o obytném podkroví, většinou bývá doporučován spíše klasický krov, ačkoliv existují i podkrovní řešení s vazníky. Vazníkové střechy se pak hodí především pro velké halové komerční stavby, ale i pro rodinné a bytové domy či další objekty s nízkými sklony střech.

Výběr tedy závisí jednak na velikosti střechy, na sklonu, tvaru, rozpětí a dalších parametrech, a také na tom, kde je stavba umístěna – jiné požadavky jsou v horách, kde hodně sněží, jiné v nížinách apod. Je dobré si uvědomit, že střecha s menším sklonem je sice více zatěžována sněhem, na druhou stranu však méně zatěžována větrem.

Obecně má vazníková střecha řadu výhod, zejména ekonomických. Využívá dřevěných vazníků se styčníkovými deskami, jež jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu a mají z jedné strany prolisované trny. Díky tomu výroba dřevěných vazníků „spolkne“ výrazně méně dřeva, a to až o 50 %, než u klasického dřevěného krovu. Důsledkem je pak také menší celkové zatížení domu, a tedy se dá uspořit rovněž na konstrukci budovy samotné, neboť stěny a základy jsou méně zatíženy.

Jestliže se rozhodnete pro dřevěné vazníky, jejich další výhodou je to, že umožňují vytvořit téměř jakýkoliv tvar střešní konstrukce, a to včetně nejrůznějších moderních atypických tvarů.

Pokud si nejste jisti, nechejte si poradit nejen od architekta, ale také od stavebníka se znalostí problematiky.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené