Kam poslala ČNB korunu na posledním zasedání?

4.5.2018: Bankovní rada ČNB na svém dnešním zasedání měla před sebou velký úkol. Na posledním zasedání dostala korunu do situace, kdy na jedné straně trhu slíbila, že sazby porostou až na konci roku, na druhé straně ale zároveň trhy ujistila, že pokud by koruna posilovala pomaleji, než je momentálně v prognóze, mohla by centrální banka zvednout sazby dříve. 

V tomto stabilním postoji udržel konstrukt korunu až do minulého týdne, kdy opustila kanál mezi 25,25 a 25,50 a oslabila na vyšší hodnoty kurzu. Koruna měla tendenci oslabovat už v průběhu pátku, ale hlavní útok trhu nastal v pondělí a hlavně v úterý. Úterý bylo pro trhy ideálním termínem. Bylo to v době, kdy na trhu je díky státnímu svátku méně obchodujících a tedy je likvidita menší (pohyb trhu přijde levněji a je k němu potřeba méně peněz). Navíc to bylo krátce před zasedáním bankovní rady ČNB, která měla možnost velmi rychle reagovat.

ČNB totiž byla v pozici, kdy na jedné straně slíbila trhu, že pokud bude koruna posilovat pomaleji, než očekává prognóza, mohli bychom být svědky dřívějšího růstu sazeb. To by korunu opět zatraktivnilo a příliv peněz by ji posunul zpět na silnější hodnoty. Bankéřům se tak do jisté míry plnila jedna z podmínek a trhy čekaly, jak se situace vyvine.

Trhy tedy oslabení doručily a čekaly na to, jak zareaguje centrální banka. Obavy z toho, že by se centrální bankéři lekli a reagovali rychle, nebyly patrné, přesto zde bylo určité napětí kolem reakce, jako takové. Změna sazeb očekávána nebyla.

ČNB se sazbami nepohnula, ale trhy byly stejně soustředěny na tiskovou konferenci. Na ní jako první informace zazněla hlavní novinka celé tiskovky – jeden z členů bankovní rady hlasoval pro zvýšení sazeb. To trhu stačilo na posílení koruny, ostatní novinky byly v podstatě variací na už známou komunikaci centrální banky s trhem.

ČNB posunula očekávaný průměrný kurz pro letošní rok o deset haléřů vzhůru, na 25,00 a na příští rok o deset halířů dolů, na 24,40. Vzhůru byly revidovány i očekávané růsty HDP.

Všechny výše popsané změny ale těžko budou schopny dlouhodobě dostat trhy ze současného nastavení – chtějí ČNB dotlačit ke zvýšení sazeb. Hlasování jednoho z členů bankovní rady je pro trhy hlavní zprávou, ale je třeba vnímat tento krok v širší realitě. Tím jedním hlasem pro zvýšení sazeb byl s nejvyšší pravděpodobností Mojmír Hampl, který je dlouhodobě považován za radikálního jestřába monetární politiky a v tomto postoji zůstane zřejmě dlouhodobě osamocen.

Koruna tak ztrácí pro trhy atraktivitu jako investiční destinace a může dále oslabovat. Vliv květnového zasedání bude postupně upadat a koruna se k posilování může dostat, až budeme blíže ke zvýšení sazeb. Jejich růst se zatím příliš nepřiblížil, ale pokud bude koruna dále oslabovat, můžeme být svědky dřívějšího zvýšení sazeb. Osobně bych nevylučoval možnost ani dvou zvýšení v letošním roce, při dosavadním jediném plánovaném zvýšení sazeb někdy na konci roku.

Okomentovat


Security code
Obnovit