Nastolení obchodní války s Čínou nahrává Evropě v nestrannosti s USA

Úřad prezidenta Trumpa je uprostřed divoké bitvy s Čínou, protože jednání pokračují i v novém roce.

I když je tu naděje, že američtí vyjednavači uzavřou dohodu, je obtížné si představit, jak Čína dělá ústupky potřebné k posunu vpřed.

Na začátku ledna se obě strany setkají v Pekingu. Spojené státy však chtějí, aby Čína pomohla s problémy ohledně duševního vlastnictví, což je otázka, jejíž vyřešení může trvat roky.

Evropa by mohla získat převahu

Evropské hospodářství je srovnatelné s americkým a čínským protějškem, ovšem bez srovnatelné obchodní nerovnováhy. Zatímco USA má výrazný schodek a Čína obrovský přebytek, evropské hospodářství vykazuje vyrovnané obchodní toky. V roce 2018 se obchodování z USA do Číny uklidnilo a zároveň se rozšířilo do Evropy. Spojené státy, které se pokouší bojovat na více obchodních frontách, si nemůžou příliš tvrdý tlak na Evropu dovolit.

V nedávném projevu americký velvyslanec v EU Gordon Sondland obvinil Evropu z toho, že nezohlednila dobrou vůli, kterou si národy vybudovaly do konce druhé světové války. Uvedl, že pokud EU neustoupí v obchodování, použije USA všechny prezidentovy dostupné nástroje k zavedení tarifů na dovoz aut a ztíží tak Evropě prodej jejích výrobků do Ameriky. I když jde opravdu o silná slova, je těžké si představit, jak by k tomu mohlo dojít souběžně se sporem s Čínou.

Trump nemůže odstoupit

Americký prezident pokračuje v oživení své kampaně z roku 2016, a to samé hodlá udělat znovu v roce 2020. V roce 2020 by mu mohly opět pomoci slogany o vybudování zdi kolem jižní hranice a o svobodném a spravedlivém vzájemném obchodě. To je v současnosti potlačeno zjištěním, že prezident Trump zabíjí mnohostranné obchodování po celém světě. Tím dochází k volatilitě na měnových trzích, které můžete sledovat na iFOREX.

Problémem pro Trumpa je to, že bez Číny potřebují Spojené státy Evropu, i přes stávající růst kontinentu. V roce 2018 USA výrazně zvýšila svůj vývoz do Evropy, což se jeví jako přesměrování zboží určeného do Číny. Evropské trhy jsou ve srovnání s Čínou vůči americkým společnostem přístupnější, což z nich dělá atraktivní destinaci. Zřejmé ale je, že celý úřad Trumpa potřebuje v krátkodobém horizontu vylepšit pár věcí, aby vyrovnal hrací plochu v Evropě a zaujal dlouhodobou pozici ve způsobu, jakým jednat s Čínou.

Evropa je uprostřed řešení jednání o Brexitu, a tak také vede bitvu na více polích. Evropské hospodářství stěží roste a čelí obtížím, protože ECB snížila své nákupy dluhopisů a poukázala na potenciální zvýšení sazeb v polovině roku 2019. Evropa i USA potřebují silného obchodního partnera. V prvním čtvrtletí roku 2019 je pravděpodobný pohyb na obchodní frontě.

Okomentovat


Security code
Obnovit