Čistota pro průmysl, lékařství i výzkum

Pro některé laboratorní práce je důležitým předpokladem, aby probíhaly v čistém, sterilním prostředí.

Dá se toho dosáhnout s pomocí tzv. laminárních boxů.

Co to je? Laminární box je zařízení (v zásadě velká „bedna“), vybavené filtrací vzduchu. Přesněji řečeno, vzduch v něm proudí přes speciální filtry, které dovnitř ani ven nepropustí žádné prachové či jiné částice. Díky tomu se do boxu nebo z boxu nedostanou ani žádné mikroorganismy, protože ty bývají právě na takových částicích přichyceny.

Laminární boxy se používají nejenom ve výzkumu, ale třeba i v lékařství, při montáži elektroniky atd. Vyrábějí se v různých velikostech a provedeních. Asi každý zná z filmů klasický rukávcový box, kam pracovník zastrčí ruce a v boxu poté manipuluje například s biologickými vzorky. Jde o jeden z typů laminárního boxu, ale existuje jich více.

Jestliže laminární box velikostí nestačí, je třeba použít celé čisté prostory. Jak už název napovídá, jde o místnosti, soustavu místností nebo haly, kde je potřeba dodržovat maximální čistotu. Jde například o operační sály, laboratoře, centra asistované reprodukce, prostory pro čistou výrobu (elektrotechnika, optika, letecká a kosmická výroba aj.), farmakologickou výrobu a další.

Udělat z již existujících prostor čisté prostory je náročné. Ideální je, pokud jsou čisté prostory jako takové navrhovány, projektovány a budovány již od začátku. Potom je možné veškeré požadavky ideálně a efektivně skloubit. Zároveň je pak v projektu možné počítat s budoucím rozšiřováním a dalšími potenciálními změnami.

Jestliže čisté prostory již máte, bude občas nutná validace čistých prostor, to znamená kontrola a důkladné proměření, že skutečně odpovídají všem požadavkům a normám. Na základě validace se násladně vystavuje validační zpráva.

Okomentovat


Security code
Obnovit