Jak vyléčit zákeřné spalničky

V poslední době se u nás objevily ve zvýšené míře spalničky. Co to vlastně je?

Spalničky (morbili) jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které je jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Ačkoli tedy ohrožuje hlavně malé děti ve věku 4 až 5 let, na pozoru musí být všichni, včetně nás dospělých. Od loňska navíc nebezpečně přibývá počet nakažených. Jak se před spalničkami účinně chránit? A co dělat, pokud u vás či u vašeho dítěte už propukly?

Jak spalničky poznat?

Máte vysoké horečky, kašel, rýmu a zánět spojivek? Spalničky se nejprve projevují tímto způsobem, a jsou tedy k nerozeznání od jiných virových infekcí. Zanedlouho se ovšem za ušima a na zátylku objevuje vyrážka, která postupuje od obličeje a krk přes trup až na končetiny. Zpravidla se tak děje 4. den po propuknutí horečky a vyrážka přetrvává obvykle 5 dní. Současně může nastoupit nechutenství a průjem, případně i zánět průdušek.

Při běžném průběhu poté spalničky zmizí a získáte dlouhodobou imunitu. Není potřeba žádná speciální léčba.

Kdy mohou být spalničky nebezpečné?

Proč lékaři bijí před spalničkami napoplach? Spalničky totiž mohou u dětí do 2 let doprovázet i tzv. subakutní sklerotizující panencefalitida (pomalá virová choroba). Přestože je vzácná, vždy končí smrtí. V praxi tedy tyto děti samotné spalničky přežijí, ale nemoc se jim rozšíří i do centrálního nervového systému, což později způsobí až smrt.

Protože děti do pěti let nemají ještě zcela vyvinutý imunitní systém, jsou pro ně nebezpečné i další možné zdravotní komplikace, které spalničky doprovázejí. Patří mezi ně hlavně infekce ucha, bronchitida, laryngitida či encefalitida (zánět mozku). Může se objevit také zápal plic, který je nejčastější příčinou úmrtí dětí v důsledku této nemoci. 

Dalším smrtelným doprovodným onemocněním je encefalitida, postihující 0,1 % nemocných. V podobném ohrožení jsou také lidé s oslabeným imunitním systémem.

Podle světových statistik umírá vlivem závažných komplikací až 5 až 20 % nemocných. Celosvětově způsobily spalničky v například roce 2016 až 90.000 úmrtí, přičemž většina z nich byla v rozvojových zemích Afriky a Asie. Tento rok byl zároveň prvním rokem, kdy toto číslo poprvé kleslo pod 100.000.

Spalničky jsou rizikem i pro těhotné ženy v prvních dvanácti týdnech těhotenství. Jim hrozí především potrat nebo předčasný porod.

Kdy jsou spalničky nakažlivé?

Infekce se projeví přibližně 10 dní po nákaze.  Nemocný ale může přenášet nákazu již 7 dní před výskytem vyrážky a 5 dní poté, co se objeví první příznaky vyrážky.

Jak vyléčit spalničky?

Na tuto chorobu bohužel není žádný speciální lék. Obecně se doporučuje spalničky „vyležet“ v posteli a pít dostatek tekutin. Zajistěte svému tělu také dostatečný přísun vitamínu A. Nakonec také nezapomeňte zůstat v izolaci, abyste nemohli nakazit své blízké.

Protože při spalničkách bývají oči citlivější na světlo, šetřete je. To znamená nezírat celý den na obrazovku televize nebo displej mobilu či počítače. Na příznaky mohou pomoci také klasické oční a nosní kapky.

Pokud máte podezření, že jste se spalničkami nakazili, zajděte si k lékaři. Ten většinou rozezná spalničky pouhým pohledem podle charakteristické vyrážky, případně provede krevní testy. Pokud jste se spalničkami nakazili, včasná vakcína může zabránit rozvoji onemocnění, nebo alespoň zmírnit jeho průběh a zkrátit dobu léčby. Do dvou dnů od kontaktu s nakaženým pomůže běžná vakcína. Později je nutná injekce bílkovin, kterou je nutné podat nejpozději šest dní po kontaktu s infikovanou osobou.

Jaká je prevence spalniček?

Pokud chcete ochránit vaše dítě před spalničkami, nechte jej očkovat. Pomůžete tím i celé české společnosti. Čím více dětí bude očkováno, tím je menší šance nákazy spalničkami. Jak tvrdí odborníci, pro dosažení kolektivní imunity by byla potřeba proočkovanost 95 %. Současně je v České republice ale očkováno pouze 90 % dětí.

Rodičů, kteří nechtějí své děti očkovat, bohužel stále přibývá. Často totiž věří jedné špatně provedené studii, podle níž kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám způsobuje autismus. Přestože to nespočet novějších studií vyvrátilo, ve společnosti toto mylné přesvědčení stále panuje.

Okomentovat


Security code
Obnovit