Podzemní labyrint Ravne

Městečko Visoko v Bosně a Hercegovině se v posledních letech stalo známé kvůli údajnému objevu největší pyramidy na světě a také podzemních tunelů Ravne.

Největší a nejstarší pyramida na světě, tzv. Pyramida Slunce, je dle tvrzení bosenského amatérského archeologa Semira Osmanagiće vysoká 212 metrů, se stranami o délce více než 360 metrů. Vzhledem ke svému stáří, dosahujícího 12 tisíc let, je však cjejí povrch pokryt hlínou a vegetací, takže byla donedávna známá jakožto prostý kopec Visočica. Aby nebylo překvapujících tvrzení málo, obložení pyramidy nebylo vyhotoveno z kamene, ale z betonu. V jejím sousedství se nachází několik dalších pyramid (pyramida Měsíce, Draka, Lásky aj.) a dohromady tvoří tzv. Údolí pyramid.

Mnozí "oficiální“ vědci s těmito tvrzeními sice nesouhlasí, ale Visoko se mezitím stalo mekkou nejen milovníků záhad, ale i hledačů duchovna a esoteriky. Přispěl k tomu také fakt, že nedaleko pyramid byl objeven vchod do podzemní soustavy chodeb a tunelů, známé pod názvem Ravne.

Do tunelů se dostanete s průvodcem a pokud jste zde podruhé, můžete vstoupit i sami (samozřejmě po zaplacení vstupného). Z mnohakilometrového labyrintu, v němž jsou objevovány stále nové a nové větve a minimálně jedna z chodeb by měla vést až pod pyramidy, si ovšem můžete projít jen několik set metrů. Při cestě s průvodcem se vám dostane výkladu o tunelech, materiálu v němž byly proraženy, či o zdejších objevech. Uvidíte také několik vyhrabaných kamenných monolitů a megalitů, starých prý víc než 30 tisíc let,. Některé z nich jsou pokryty znaky podobnými runám. Podle průvodce mají tyto runy blízko k tzv. staromaďarskému písmu, které zase možná vychází z písma Proto-Rovas, nalezenému v Rumunsku na tzv. Tărtărijských tabulkách a datovaných do roku 5300 př. n. l.

Celá prohlídka trvá necelou hodinu a dozvíte se při ní mimo jiné i to, že tyto podzemní prostory mají blahodárné účinky na zdraví, psychiku a vůbec působí na člověka celkově velmi pozitivně.

Nebudeme zde polemizovat nad tím, zda pyramidy jsou opravdu pyramidami, či jak vznikly tunely Ravne apod. Bosna není od České republiky zas tak daleko a nabízí toho k vidění opravdu hodně, takže doporučujeme osobní návštěvu, ať si uděláte názor sami. Stojí to za to! Zatím se podívejte na několik fotografií a toto video z podzemních tunelů Ravne.

Okomentovat


Security code
Obnovit