Co zvážit, než si pořídíme psa a jakého vybrat?

Chcete si pořídit psa? Nezapomeňte, že pes je závazek minimálně na deset let, rozhodně nefunguje jako hračka pro děti a nemůžete jej odložit, kdy se vám zlíbí.

Než si pořídíte psa, zvažte tyto věci:

Proč si chci psa pořídit?

Psa si pořizujte jen v případě, kdy víte, že pro vás není jen módním výstřelkem, ale chcete se o něj starat až do konce jeho života. Rozhodně jej nepořizujte dítěti jen proto, že si ho přeje. Je potřeba být obeznámen s tím, co chov psa obnáší.

Budu mít na psa dostatek času

Pes je zvíře, které vyžaduje svůj režim, a ten je potřeba dodržovat. Zvažte, zda můžete ve stanoveném čase psa venčit, zda mu stihnete dát nažrat, budete mít čas si s ním pohrát. Psi vyžadují minimálně 3x denně venčení a ideální je dlouhá procházka. Pokud chcete dlouhosrsté plemeno, nezapomeňte také na čas potřebný k péči o srst.

Mám na chov psa finance?

Pořízení psa je více či méně finančně náročné. Záleží na tom, zda psa najdete na ulici, vezmete si jej v útulku, nebo se rozhodnete pro psa ze šlechtitelské stanice s průkazem původu. Tam se ceny pohybují v řádech tisíců korun. Také je ho potřeba nahlásit na městský úřad, každý rok se hradí poplatek. Nezapomeňte ani na potřebnou pravidelnou i mimořádnou veterinární péči. Pes se neobejde bez pravidelného odčervování, kvalitního krmiva a rovněž očkování.

Jakého psa si vybrat?

Psa si vyberte především dle svého životního stylu a bytových podmínek. Pro aktivního sportovce se hodí aktivní plemena. Pro výstavy, agility závody atd. je potřeba si pořídit psa, který má PP. Pro jedince, kteří nejsou aktivní, se hodí starší psi, případně méně aktivní plemena.

Na výběru psa si dejte záležet, aby nebyla ani jedna strana po čase zklamaná. Bydlíte-li v bytě, zvažte, zda je vybrané plemeno pro vás vhodné. Nezapomeňte ani na sousedy, které může psí štěkot obtěžovat. Výchova psa si vyžaduje důslednost a rovněž dostatek času.

Okomentovat


Security code
Obnovit