Spustil slabší ZEW index oslabení koruny?

Úterní obchodní seance 18.6.2019, přestože slibovala spíše klidné obchodování, nakonec přinesla novinky, které mohou trhy ovlivnit na řadu měsíců dopředu.

Původně očekávané mírné zhoršení německého ZEW indexu v podobě poklesu z -2,1 bodu na -5,7 bodů nakonec nepřišlo, namísto něj poslali němečtí analytici a ekonomové index na -21,1 bodu a tím dali do pohybu další události. Mario Draghi, šéf ECB, měl mít ten den dva projevy, ale nakolik v poslední době už  projevy měl, trhy nepočítaly s tím, že Draghi může mít na srdci něco, co ještě neřekl. Zřejmě v reakci na pokles ZEW indexu však Draghi prohlásil, že je ECB připravena, pokud si to podmínky vyžádají, dále uvolnit monetární politiku. Jako hlavní nástroj pro uvolnění označil další snížení už teď nulových sazeb. Zmínil dokonce, že záporné sazby jsou významným a funkčním nástrojem pro stimulaci ekonomiky.

Reakce trhu na obě novinky na sebe nenechala dlouho čekat. Už výprodej eura v reakci na zhoršení očekávání směrem k Německu by stačil na prolomení hladiny 1,121. Dílo zkázy pak dokonal Draghiho koment, který zlikvidoval i poslední zbytky naději na utažení monetární politiky v Evropě a naznačil, že FED nezůstane v uvolňování sazeb sám. ECB ho bude rychle a ochotně následovat.

Poslední úterní novinkou, která ale může mít dopad i na korunu, je reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa na Draghiho prohlášení. Trump si nebral servítky a ECB obvinil z manipulace s kurzem, který má škodit Spojeným státům. Tento výpad, přestože se zdá být jen dalším Donaldovým výlevem na Twitteru, může mít zásadní dopad i na domácí ekonomiku. Donald Trump je už dlouho kritikem evropských vývozů do USA, jež jsou větší, než americké vývozy do Evropy. Zatím nechával Evropu na pokoji, neboť jeho hlavní zájmy byly v Číně, s níž má obchodní schodek podstatně větší. Ovšem ve chvíli, kdy by měl Trump záminku k obchodnímu útoku na Evropu, nebude příliš váhat ji využít a jako první bude na ráně evropský automotive, který je hlavním motorem českého průmyslu.

Koruna na prohlášení Trumpa a slabá čísla z Německa už reagovala, ale úterní oslabení může být jen malou ochutnávkou toho, co se může dít, pokud by administrativa USA opravdu uvalila vyšší cla na evropské automobilky a český průmysl by v důsledku toho šlápl na brzdu a spadl do recese.

Už uvolnění monetární politiky ECB bude vytvářet tlak na zmenšení úrokového diferenciálu, a tedy na snížení sazeb v ČR. Pokud by se k tomu přidala ještě ekonomická recese, mohou se dát do pohybu miliardy eur, které by poslaly korunu do masivního oslabení, jehož horní hranicí by dlouhodobě byla hladina 27,00, nad níž nepustí trvaleji korunu obrovské devizové rezervy ČNB. Nižší sazby by totiž snížily výnos, realizovaný těmi, kdo drží v ČR peníze, a tedy by je mohl motivovat k jejich přesunu jinam.

Okomentovat


Security code
Obnovit