Kdy se dočkáme prvního snížení sazeb v USA?

20. 6. 2019: Některé země ještě nezačaly sazby zvyšovat a v USA už se všechno chystá na jejich první snížení.

Středeční zasedání FOMC s sebou, dle očekávání, snížení sazeb nepřineslo, přesto bylo pro trhy zásadní, neboť posun v komunikaci FEDu s trhem jasně naznačil, že FED se chystá na snížení sazeb v dohledné době a mohlo by to být už na nejbližším zasedání FOMC, tedy 31. 7. 2019.

Kdo je vítězem tohoto kroku?

Akciové trhy se budou ze snížení sazeb těžit. Přestože americké akciové trhy obchodují své akcie vysoko nad oceněním podle zisků společností, je to momentálně jedno, neboť snížení sazeb (a ne jedno) obnoví příliv peněz z buyback programů na akciové trhy a ty by měly dále růst, dokud se na nich něco nepokazí do té míry, že trhu nebude stačit ani snížení sazeb, aby akcie dále kupoval (stále máme pak v záloze QE).

Dluhopisy

Se snížením sazeb budou klesat i výnosy dluhopisů. Pro americkou státní pokladnu je to dobrá zpráva, náklady na obsluhu dluhu, jehož výše už dávno překročila 100 % HDP a dále roste bez toho, aby se politická reprezentace nějak zásadně snažila zpomalit zadlužování nebo dokonce snižovat dluh, budou klesat.

Donald Trump

Trumpovi se splnilo jeho přání a do předvolební kampaně bude vstupovat s ekonomikou, dopovanou centrální bankou. Pokud by to FED neudělal, USA by se mohly propadnout do zpomalení nebo dokonce recese, a to by pro naděje na znovuzvolení Donalda Trumpa do Bílého domu byla jednoznačně špatná zpráva. Je třeba si připomenout, že náhody ve světě velkých peněz nefungují a Trump se tak dočkal velké pomoci (kterou ale měl i Obama, dlužno dodat).

Obchodní války

Donald Trump má za cíl vyrovnat obchodní bilanci USA, aby nebyla schodková. Za normálních okolností by oznámení uvolnění monetární politiky znamenalo oslabení dolaru, reakce trhu je však spíše mírná, a to hlavně kvůli tomu, že ECB sazby za posledních 10 let nebyla schopná zvýšit a má tedy podstatně nižší sazby – USD tak nemůže zatím euro přetlačit, jen se k němu z pohledu trhu blíží. Trumpovi to vadí a proto, jak jsem psal v předchozím článku, obvinil ECB z manipulace kurzem. Je tak zásadní otázkou, jaké budou jeho další kroky – euro by v současné situaci útok pomocí cel, uvalených na vývoz aut a dalších výrobků, hodně bolel.

Dopad na ČR

Snížení sazeb by za normálních okolností bylo dobrou zprávou i pro korunu a pro ostatní země emerging markets. Koruna má však před sebou hrozbu cel na auta, na nichž je životně závislá. Výhled je tak pro korunu nejistý a vzhledem k její masivní překoupenosti, která trvá už od intervencí ČNB, nebudou její zisky tak velké, jako u ostatních měn.

Má tedy snížení sazeb nějaké nevýhody?

Z výše popsaného se zdá, že nízké sazby jsou jenom pozitivem a že současná situace má jen vítězů a žádné poražené. To ale není pravda. Návrat k nízkým sazbám platí všichni Američané v tom, že ekonomika v období nízkých sazeb ztrácí samočistící schopnost a přežívají firmy, které nejsou efektivní. V ekonomice zkrátka chybí evoluční tlak a ta tak ztrácí na konkurenceschopnosti.

Dalším problémem jsou bubliny, které nízké sazby nafukují. Vždy se nějaké objeví, je jen otázka, co si trhy vyberou jako cíl, zda to budou komodity, nemovitosti, nebo například akcie. Je třeba se po bublinách dobře dívat, jsou v dobách nízkých sazeb příjemnou příležitostí, jak zhodnotit investicemi peníze.

Okomentovat


Security code
Obnovit