Strojní svěráky pro výrobu i služby

Není svěrák jako svěrák. Strojní svěráky jsou oproti těm domácím obvykle větší (neplatí vždy), přesnější, prostě profi, ale také a zejména více specializované na různé činnosti.

Mnohé nemají klasickou mechanickou utahovací kliku, respektive kliku sice mají, ale jsou vybaveny hydraulickým posilovačem, jiné mohou mít upínání plně hydraulické nebo pneumatické. Součást tak může být upnuta s mnohem větší silou, aniž by to znamenalo velkou námahu pro obsluhu, což se samozřejmě při celodenním provozu projeví na vyšší efektivitě a produktivitě práce. U pneumatických systémů je zase velkou výhodou rychlost upnutí, což oceníte především při velkosériové výrobě. Totéž platí svěráky s vícenásobným upínáním, u nichž je možné upnutí několika obrobků do upínací lišty za sebou. Každopádně, přesný strojní svěrák bývá pro výrobní firmu velkým přínosem.

Svěráky se dělí na mnoho druhů. Najdeme mezi nimi například svěráky pro CNC obrábění, pro velkosériovou výrobu, brusičské, nerezové a další.

A k čemu je dobrý nerezový svěrák? Tento odolný nástroj se používá v elektroerozivním neboli elektrojiskrovém obrábění (EDM – Electric Discharge Machining), při němž se materiál odebírá drobnými elektrickými výboji.

Už jsme zmiňovali velikost – zde samozřejmě záleží na tom, co je potřeba upnout. Pro výrobu malých součástí se pochopitelně využívají i malé strojní svěráky, ale existují i svěráky opravdu velkých rozměrů.

Výhodné je použití modulárních svěráků, jež díky své konstrukci umožňují použití různých kombinací ustavení, včetně možnosti použití více svěráků na jednom stole, to vše při zachování přesnosti.

Vysoká přesnost je u strojních svěráků velmi důležitá, díky ní pak mají výrobky požadované parametry (tedy například díry přesně tam, kde mají být, obrobení přesně na daných místech atd.).

Tak vyberte svůj strojní svěrák dobře!

Okomentovat


Security code
Obnovit