Vybíráme podlahové lišty

Položit pěknou novou podlahu je jedna věc, ale to samo o sobě nestačí.

K dobrému estetickému dojmu i správné funkci je nutné pohrát si i s dokončením podlahy pomocí podlahových lišt.

Podlahové lišty zahrnují několik druhů pro odlišné použití. Vyrábějí se z různých materiálů, tak aby ladily s podlahou a plnily svůj účel.

Tak například ukončovací lišta (profil), jak už název napovídá, slouží k ukončení podlahy, buď u stěny, ale častěji v prostoru, nebo při přechodu na jiný typ podlahy s odlišnou výškou. Instaluje se u podlah laminátových, dřevěných i z PVC, ale také u lina a koberců. Podle toho se vybere vhodný druh profilu. Ukončovací lišta má význam nejen estetický, ale i funkční, aby se podlaha na okrajích neničila a nerozjížděla. Může mít i podobu nájezdu s šikmou plochou. Ukončovací lišty jsou obvykle vyrobeny z hliníku nebo plastu.

Přechodová lišta funguje jako překrytí přechodu mezi podlahami stejné nebo téměř stejné výšky a většinou mívá tvar mírného oblouku. Nejčastějšími materiály pro jejich výrobu jsou hliník a plast.

Soklová lišta tvoří vzhledový přechod mezi podlahou a stěnou, je tedy namontována na okrajích podlahy u stěn. Opět může být hliníková, plastová, ale i masivní dřevěná, z MDF (dřevovláknitá hmota) aj.

Duté soklové profily bývají někdy využity pro nenápadné vedení kabelů a různých rozvodů (elektřina, telefon, internet...).

Při montáži soklových lišt je vhodné myslet rovněž na různé příslušenství, jako jsou rohové a spojovací díly, montážní materiál atd.

Podlahové lišty mají podle druhu různé způsoby instalace. Některé se lepí (buď lepidlem, nebo jsou samolepící), jiné šroubují či přitloukají, u dalších je nejprve nutné instalovat (zpravidla přišroubovat) nosný protikus v podobě klipů nebo rovněž lišty, na který se poté pohledová část lišty zacvakne a narazí.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené