Jak si vyrobit vlastní dezinfekční prostředek?

V současné době se šíří pandemie koronaviru, a tak je jistě dobré dbát o hygienu.

Správné drhnutí rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak zastavit šíření choroboplodných zárodků a virů a zajistit, abyste se sami nenakazili. Ale pokud zrovna nemáte přístup k mýdlu a čisté vodě, je vhodné mít u sebe dezinfekční gel, abyste ochránili své zdraví.

Jak asi víte, lahve dezinfekčních prostředků na ruce během epidemií rychle mizí z pultů obchodů. Ale nebojte se - vyrobit si vlastní dezinfekci rukou je pozoruhodně snadné. Musíte jen dávat pozor, abyste to nezkazili. Ujistěte se, že nástroje, které používáte pro míchání, jsou řádně dezinfikovány, jinak byste mohli přípravek kontaminovat. Světová zdravotnická organizace také doporučuje nechat směs odstát alespoň 72 hodin po dokončení. Takto má prostředek čas zabít všechny bakterie a viry, které by do něj mohly být zaneseny během procesu míchání.

Poznámka: Zopakujme si, že nic nepřekoná důkladné mytí rukou. Ruční dezinfekční prostředky - dokonce i ty profesionální - by vždy měly být poslední možností.

Máme pro vás dva recepty. První si můžete vyrobit pomocí věcí, které možná již máte doma, takže je efektivní v nouzových situacích. Druhý recept je složitější, ale i on se snadno připraví, pokud máte příležitost nakoupit a plánovat dopředu.

Jaké suroviny?

Budete potřebovat nějaký alkohol. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí musí vaše směs obsahovat nejméně 60 % alkoholu, aby byla účinná. Ale je lepší, když je ho více. Ideální je mít k dispozici láhev 99,9% isopropylalkoholu. Běžná vodka či whisky z domácího baru jsou příliš slabé a nebudou fungovat.

Rychlý recept (gel)

  • Isopropylalkohol
  • Gel Aloe vera
  • Tea tree olej

Smíchejte 3 díly isopropylalkoholu s 1 dílem gelu aloe vera (dá se koupit třeba v lékárně). Přidejte několik kapek tea tree oleje, abyste získali příjemnou vůni a srovnali své čakry :-)

Lepší recept (sprej)

  • Isopropylalkohol
  • Glycerol
  • Peroxid vodíků
  • Destilovaná voda
  • Stříkací láhev

Směs s aloe sice splní svou úlohu, ale aloe také zanechá vaši pokožku nepříjemně lepkavou. Tady je recept, který je méně lepkavý a účinnější, na základě směsi doporučené WHO.

Smíchejte 1 a ⅔ šálku alkoholu se 2 lžičkami glycerolu. Můžete si koupit glycerol online a je to důležitá složka, protože zabraňuje alkoholu ve vysušení rukou. Pokud nemůžete najít glycerol, pokračujte se zbytkem receptu bez něj, ale nezapomeňte si po aplikaci dezinfekčního prostředku zvlhčit ruce (krémem apod.).

Vmíchejte do směsi 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíků, pak ¼ šálku destilované nebo převařené vody. Pokud pracujete s roztokem alkoholu s nižší koncentrací, použijte mnohem méně vody – pamatujte, že výsledná směs musí obsahovat alespoň ⅔ alkoholu.

Vložte roztok do sprejových lahví - nejedná se o gel, je to sprej. Můžete s ním také navlhčit papírový ručník a použít ho jako dezinfekční utěrku.

Pokud chcete, můžete do své směsi přidat trochu vonného oleje, aby měla příjemné aroma.

Zdroj: Wired.com

Okomentovat


Security code
Obnovit