V čem je pravé riziko koronaviru pro ČR a korunu?

V poslední době se hodně mluví o nákaze novým koronavirem, který se postupně šíří světem.

Zdravotní rizika zatím nejsou jasná a opatření, činěná vládami i soukromými osobami, vypadají spíše jako balancování mezi hysterií a hraným nezájmem, než ucelenou snahou něco řešit. To je ovšem pochopitelné – pokud neznáme nepřítele, je těžké proti němu bojovat. Reagujeme na jeho kroky se zpožděním, nemůžeme příliš konat proaktivně.

Přesto je možné se podívat na situaci i jinak a vydefinovat si věci, které jsou pro zemi opravdu rizikové a mohou přinést masivní problémy, na než bude nutno reagovat. Jedním z nich je zamyšlení nad tím, jaké jsou rizikové oblasti, které mohou být zasaženy.

Z pohledu HDP je hlavním motorem domácí ekonomiky průmysl, zejména automotive. Přestože je rozprostřen po celé zemi, má jasně definovaná centra v Mladé Boleslavi, Nošovicích a Kolíně. Tato města by měla být na hlavním zřeteli všech, kteří chtějí vědět, jak velký problém rozšíření koronaviru v ČR bude. Není totiž otázkou, jestli přijde, jako spíše kdy ho objevíme.

Rozšíření viru v těchto městech nebo jejich okolí bude pro domácí ekonomiku a s ní korunu velmi bolestivé. V takovém okamžiku by totiž trhy musely nutně promítnout do cen možnost, že vláda sáhne k uzavření těchto měst a jejich karanténě, což znamená faktické zavření hlavních továren v ČR a zásadní omezení (nebo spíše zastavení) nejen jejich produkce, ale i všech jejich subdodavatelských firem.

Silně rozvinutá logistika, požadující přesné dodávky určitého typu dílů v určitém čase a minimalizace drahých zásob navíc znamená, že se není nutné bát jen problémů v automobilkách jako takových, ale také jejich subdodavatelů. Stačí, aby vypadl jeden dílek dodavatelského řetězce a auto bez jediné směrovky nebo sedadla nemůže zkrátka opustit závod. Ostatní dodavatelé jsou ochromeni také a ekonomika, momentálně rozjetá na plné obrátky, může velmi rychle začít klesat, neboť obnovení řetězců může trvat delší dobu a každý den, kdy se nebude vyrábět, bude stát obrovské náklady.

Kromě sledování, kdy se objeví první případ, je nutné sledovat také kde se objevil a jaký je v dané oblasti koncentrovaný průmysl. Pokud by se ukázalo, že počet případů roste a hrozí karanténa nějaké oblasti, čekejme výrazný tlak na korunu, který ji může poslat velmi rychle do masivního oslabení. Pamatujme si, že pokud budeme masivně oslabovat, hlavní rezistencí je hladina 27,00. Na ní začnou členy bankovní rady hodně svrbět dlaně, aby použili masivní devizové rezervy, naakumulované v průběhu devizových intervencí. Pokud bude koruna pod tlakem kvůli takovéto události, bude na jejich použití ten správný čas.

Pod 27,00 neočekávám intervence, jen jejich začlenění do komunikace ČNB s trhem, jako jeden z krizových nástrojů monetární politiky centrální banky. Je také možné, že nebudou použity hned při prolomení hladiny 27,00, ale domácím exportním firmám bude dána možnost se zajistit na vyšším kurzu a pomoci jim tak k lepším kurzům bez toho, aby bankovní rada musela sahat opět k intervencím. Pak by bylo v zájmu ČNB příliš nesnižovat sazby, aby si firmy mohly pomoci ještě pozitivním úrokovým diferenciálem.

Okomentovat


Security code
Obnovit