Vytápění se dá vyřešit mnoha způsoby

Už odedávna se lidé snaží vymyslet způsoby, jak vyhřát své obydlí během chladného období. Ačkoliv už ve starověku se objevily různé rafinované metody, jako je třeba podlahové či dálkové vytápění, teprve rozvoj technologií v posledních desetiletích způsobil velkou diverzifikaci možností vytápění. Stručně si je zkusme shrnout.

Vytápění se dá rozdělit podle mnoha kritérií, například dle toho, zda se jedná o vytápění lokální, či dálkové. Pokud bydlíte v domě s dálkovým vytápěním, těžko na tom něco změníte. Vybrat si můžete maximálně typ radiátoru, případně menší topidla pro dotápění.

U domů plně závislých na lokálním vytápění je ovšem možností mnohem více, od tradičních kamen na uhlí, přes různá individuální topidla, ústřední topení s kotlem, až třeba po tepelné čerpadlo.

Ať už máte topení jakékoliv, vždy můžete využít malá individuální topidla, třeba pro přechodné období, kdy ještě není zapnuto ústřední topení, dále pro dotápění prostor jako jsou verandy či dílny apod. Obrovské využití mají tato topidla i v podnikání a průmyslu.

Lokální topidla se dají rozdělit například dle druhu „pohonu“. Jednou z kategorií jsou plynová topidla na propan-butan. Oblíbená jsou nejen v domácnostech (např. při práci v garáži), ale i v průmyslu v podobě výkonných teplometů. Najdeme je rovněž v restauracích na venkovních zahrádkách.

Další možností jsou topidla naftová, kterých opět existuje řada druhů. Ty s přímým spalováním se nehodí do uzavřených prostor, neboť je provází typický zápach nafty a zdraví škodlivé spaliny. Svou službu ale odvedou například na stavbách.

Oproti tomu naftová topidla s nepřímým spalováním se bez obav dají použít i v uzavřených prostorách, jako jsou dílny, sklady apod. To proto, že samotné spalování je odděleno a spaliny jsou odváděny ven.

Kromě toho existují ještě naftové infrazářiče, využívané zejména k ohřívaní určitých míst či osob v rozsáhlých prostorách.

Velmi početnou kategorii tvoří topidla elektrická, kde najdete téměř nepřeberné množství druhů – infrazářiče, přímotopy, konvektory, akumulační radiátory aj.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na topidla, využívající vyjetý olej, či již zmíněná kamna na tuhá paliva.

Výběr je zkrátka tak velký, že určitě neprohloupíte, když se před koupí topidla poradíte s odborníky.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené