Portrét - architekt Ladislav Kalivoda

O různých architektech toho bylo napsáno hodně, ale je i mnoho takových, o nichž se naopak téměř nepíše, přestože by si to zasloužili. Jedním z nich je Ing. arch. Ladislav Kalivoda, CSc.

Svou pracovní dráhu začal v polovině 70. let jako asistent na Katedře architektonické tvorby bytových a občanských staveb pražské ČVUT. První realizace se dočkal v roce 1985 v podobě rodinného domu v Nebušicích (ve spolupráci s ing. Koubkem).

Anonymní architektonická soutěž na výstavní pavilon pro ČSFR Expo 92, Sevilla, Španělsko

Anonymní architektonická soutěž na výstavní pavilon pro ČSFR Expo 92, Sevilla, Španělsko

Následovala účast v řadě architektonických soutěží, přičemž nejvíce realizací přišlo v 90. letech. Jmenujme například rekonstrukci velvyslanectví SR v Praze, návrh interiéru velvyslanectví ČR ve Strasburgu, interiér České národní zdravotní pojišťovny v Praze, rekonstrukci historického domu v Miškovicích a mnohé další.

Rodinná vila E. Trauba z roku 1928 od arch. B. Paula byla upravena na sídlo diplomatického zastoupení EC v ČSFR

Rodinná vila E. Trauba z roku 1928 od arch. B. Paula byla upravena na sídlo diplomatického zastoupení EC v ČSFR

Ladislav Kalivoda se podílel i na vědecko-výzkumných a teoretických pracech, za zmínku stojí rovněž jeho publikační činnost, kdy byl spoluautorem skript Typologie školských staveb, za což obdržel Cenu rektora ČVUT Praha.

V posledních letech jsou významné zejména jeho nástavby a střešní vestavby různých budov v Praze. V místech, která jsou památkově chráněná a není zde prakticky možná nová výstavba, je těžké získat nové prostory - a právě na tom Kalivoda úspěšně zapracoval v Holešovicích. Nástavby skvěle zapadají do původní architektury, ale přitom zásadním způsobem zvětšují využitelný prostor a vdechují starým podkrovím nový život.

Ul. Nad Královskou oborou, Praha 7, rekonstrukce celého klasického pražského bytového domu

Ul. Nad Královskou oborou, Praha 7, rekonstrukce celého klasického pražského bytového domu

V současnosti působí Ladislav Kalivoda na stavební fakultě Českého vysokého učení technického Praha jako odborný asistent se zaměřením na ateliérovou výuku na bakalářském a magisterském oboru Ateliérová tvorba. Společně s kolegou Ing. arch. Josefem Smolou vyučují a propaguji domy v pasivním standardu. Se svými studenty se pravidelně zúčastňují mezinárodních soutěží pro studenty z takřka celého světa. Konečný hlas poroty a vyhlášení mezinárodních vítězů probíhá každý rok v jiném státě a studenti zde mohou ve veřejné prezentaci porovnat svoji architektonickou tvorbu, což jsou neocenitelné zkušenosti pro jejich další profesní růst. Pro účast v mezinárodním kole je nutné uspět v kole národním, a to se takto vedenému kolektivu již po mnoho let daří.

Okomentovat


Security code
Obnovit

Oblíbené